Kiev Namaz Vakitleri

Kiev’de öğrenci olmak çok konforlu bir süreçtir. Ülkemize olan yakınlığı da gençlerimizin özlem gidermek için sık sık ailelerinin yanına gelebilmeleri açısından oldukça önemlidir. Yabancı bir ülkede okumanın elbette bazı zorlukları vardır ancak Kiev’de öğrenci olmak gerçek anlamda kolaydır. Hangi kültürden, hangi eğitimden gelirseniz gelin hayat standardınızı devam ettirebilir ve aynı zamanda hayatınızı aynı şekilde sürdürmek için gerekli imkanlara da sahip olabilirsiniz. Kiev namaz vakitleri de öğrencilerimizin en çok tedirgin oldukları durumlardan biridir ancak internetten her yıl diyanete ait siteden namaz vakitlerini öğrenmek oldukça kolaydır. Namaz kılmak ve ibadetlerinizi yerine getirmek için namaz saatlerini internetten kolayca bulabilir, Diyanet İşleri’nin web sitesini takip ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ukrayna ile Türkiye arasında çok fazla saat farkı yoktur bu nedenle namaz saatleri de birbirine yakındır. Büyük farklar olmaması genlerin eğitimleri esnasında Kiev namaz vakitleri için endişe duymalarının da önüne geçer. Genel manada Hıristiyan dinine mensup olan Kiev’de çok sayıda olmamakla beraber Müslüman kişiler de bulunmaktadır. Müslümanların ibadet ihtiyaçlarına cevap verecek bir adet Ar-rahman Cami bulunmaktadır. Tek cami olması nedeniyle ezan sesi şehrin her yerinden ne yazık ki duyulamamaktadır. Bu yüzden ezan sesine göre namaz vakitlerinden haberdar olmak kolay olmadığından internet üzerinden namaz saatlerini takip etmek en doğrusudur .

Kiev Namaz Vakitlerini Nasıl Öğrenirim?

  Kiev’de yaşayan Müslümanlar verdiğimiz tabloya göre namazlarını kılabilirler. Diyanet’in yayınladığı saatlerin tarihi 29.06.2017 olduğu için son derece günceldir. Kiev namaz vakitleri şu şekildedir:

İstanbul Kiev

Sabah ezanı                 03 06                03. 17

Öğle ezanı                    13. 18               13. 11

İkindi ezanı                   17. 19               17. 24

Akşam ezanı                 20. 51               21. 19

Yatsı ezanı                    22. 50               22. 33

Bu tabloya göre 5 vakit namaz kılabilir ve namaz saatlerini kaçırmadan ibadetlerinizi yerine getirebilirsiniz. Eğer güneş hareketine göre hesap yapmayı biliyorsanız o şekilde de namaz saatlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Çizelgeden de anlayacağınız üzere Türkiye saati ile Kiev namaz vakitleri arasında çok ciddi farklılıklar yoktur. İş ya da eğitim amaçlı Kiev’de yaşayanlar kadar şehre turistik amaçlı gelen Müslümanlar da bu çizelgeyi takip ederek veya her gün güncel şekilde internetten bakarak da ibadetlerini gerçekleştirebilirler.

Kiev namaz vakitleri dışında aynı zamanda kıble tayini yapmak için de Türkiye’deki yöntemleri tekrarlayabilirsiniz. Güneşin doğma yönüne uygun şekilde sol omuz vermeniz, batış yönüne uygun şekilde sağ omuz vermenizden sonra yüzünüz kıbleye dönük olacak ve doğal şekilde sırtınız da kuzeye bakacaktır. Yaklaşık 23 derecelik bir açıyla bedeninizi doğuya göre yönlendirdiğinizde ise tam anlamı ile kıbleye dönmüş olacaksınız.

Yurt dışında eğitim almak, ibadetlerinizi de tam olarak yerine getirmek elbette mümkün. Bu konuda size yardımcı olarak Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı profesyonelliği ile tanışarak siz de hayallerinize en doğru yoldan ilerleyebilirsiniz.