Ukrayna Eğitim Sistemi

Ukrayna, pek çok öğrencinin hayallerine ulaştığı bir ülkedir. Özellikle üniversite sınavlarıyla boğuşmaktan yorulmuş, sınav stresiyle günleri geceleri birbirine karışmış öğrenciler Ukrayna’nın en güzel üniversitelerinde okuma şansı buluyorlar. Hiçbir sınava girmeden, doğrudan başvuru yapılan üniversitelere sahip olan Ukrayna eğitim sistemi gençleri sınav stresinden de kurtarıyor. Üniversite hayallerini gerçeğe çeviren ülkenin her üniversitesi yüksek kalitede bir eğitim vermektedir. Yüksek eğitim kurumlarında Bologna Eğitim Sistemi uygulanır ve bu da gençlere eğitim sürelerince Avrupa Birliği ülkelerindeki diğer üniversitelere benzer eğitimler alma şansı verir. Ukrayna eğitim sistemi nicelikten ziyade nitelikli eğitim vermek üzerine inşa edilmiştir ve gençlerin alanlarındaki en iyi öğrenimi görmeleri sağlanmaktadır.

Lisans, Yüksek Lisans, Doktora gibi eğitim programları olan Ukrayna Eğitim Sistemi tamamı akademik başarılara imza atmış çok sayıda akademisyen tarafından verilmektedir. Lisans eğitimleri genelde 4 yıldır ancak bazı bölümlerde 5 ya da 6 yıla çıkabilmektedir. Gençler sınavsız girebilecekleri üniversitelerde öğrenci olmak için hazırlık sınıflarında yaklaşık 10 süren eğitimler almaktadırlar. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce eğitim verilen okullar, gençlerin bu dillerde eğitim alabilmeleri için hazırlık sürecini de eğitime dahil etmektedir. Ukrayna eğitim sistemi her gence eşit koşullarda en iyi eğitimi alma hakkı sunar.

Modern dersliklere sahip, iyi akademisyenlerin derslere girdiği üniversitelerde harç bedelleri son derece cüzidir. İster tek seferde, istenirse iki taksitle de ödenebilen harç ücretleri diğer Avrupa ülkeleri üniversitelerine göre son derece düşüktür. Ukrayna eğitim sistemi teorik bilgilere dayandığı kadar gençlerin mesleklerinde en iyi yerlere gelebilmeleri, nitellikli kişiler olabilmeleri adına uygulamalı şekilde de verilmektedir. Böylece üniversite eğitimini Ukrayna’da alan gençler alanlarında çok daha bilgili şekilde mezun olmaktadır.

Rüya Gibi Bir Üniversite Eğitimi

Sayısız avantajı olan Ukrayna eğitim sistemi, hangi bölüm olursa olsun, gençlere herhangi bir sınava girmeden doğrudan başvuru yapma olanağı verir. Lise mezunu olan pek çok genç bu okullarda okuyabilmektedir. Bazı okullarda 25 yaş altında olma koşulu vardır ve ayrıca sağlık raporu da istenir. Bazı bölümlerde eğitim Rusça, Ukraynaca veya İngilizce tercih edilebilmektedir. Lisans tamamlama şansı da veren Ukrayna eğitim sistemi, her bölüm için gençlerin okuyabilme şansını artırmaktadır. Belli kontenjanlarla her sene öğrenci alan okullar Türk gençlerinin rüyalarını da gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

Gençlerin sadece bilimsel alanda değil, sosyal yönden de gelişmelerini sağlayan üniversitelerin hepsi köklü ve saygın kuruluşlardır. Mezun olan gençlere verilen diplomalar hem ülkemizde tanınırlığa sahiptir, hem de Avrupa ülkelerinde de geçerlidir. Bu anlamda mesleklerinde iş bulma sıkıntısı yaşamayan gençler geleceklerini istedikleri şekilde inşa etme şansı da bulmaktadırlar.

Ukrayna ile ilgili veya üniversitelere başvuru, kayıt işlemleriyle alakalı olarak doğrudan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkez ofisleriyle görüşebilirsiniz. Sizlere detaylı bilgi verecek olan danışmanlarınız kontenjanlar dolmadan kayıt işlemlerinizi yaptırmanızı sağlayacak, rüya gibi bir öğrencilik hayatıyla buluşmanızı sağlayacaklardır.